Sposób odżywiania kobiety w czasie ciąży jest niezwykle ważny. Wszelki nadmiar czy niedobór poszczególnych składników odżywczych ma wpływ zarówno na matkę jak i na rozwijające się dziecko. Warto stosować się do podstawowych zasad zdrowego żywienia:
- Jeść 5 posiłków dziennie.
- Każdego dnia sięgać po pełnoziarniste produkty zbożowe, produkty mleczne, mięso, ryby, rośliny strączkowe, zdrowe tłuszcze roślinne, owoce i warzywa.
- Pamiętać o piciu wody.
- Ograniczyć ilość spożywanych słodyczy i dodawanej do potraw soli.
- Zrezygnować z kawy i alkoholu.
Przyrost masy ciała w czasie ciąży należy stale kontrolować. Zbyt duży przyrost masy ciała, może odbić się nie tylko na późniejszej sylwetce matki, ale i na dziecku. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to co jemy i ile jemy. W pierwszym trymestrze ciąży zapotrzebowanie na energię nie zwiększa się, jednak rośnie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. W drugim trymestrze wzrasta zapotrzebowanie na energię o 360 kcal, a w trzecim o 475 kcal. Jemy dla dwojga, nie za dwoje!
Źródła energii:
- Węglowodany – najlepiej te złożone, m.in. mąka gryczana, mąka orkiszowa, makarony pełnoziarniste, kasza jaglana, kasza gryczana, ryż, płatki owsiane.
- Białko – ryby, mięso, jaja, rośliny strączkowe, produkty mleczne.
- Tłuszcze – oleje roślinne: z pestek winogron, oliwa z oliwek, olej lniany, itd.; ryby.
Co wolno, a wręcz należy jeść, wydaje się być proste i oczywiste. Natomiast czego powinnyśmy unikać w czasie ciąży przedstawiamy na poniższej grafice.
Polecam zapoznać się także z tekstem źródłowym.
Źródło: http://www.1000dni.pl/recipes/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf